Sokadszorra fordulnak az elemzők a devizapiacon
Kiss Mónika vezető stratégiai tanácsadó kollégánk véleménye megjelent a Világgazdaság felületén.
Az elmúlt néhány hónap igazán volatilis volt az EURUSD keresztárfolyamot követők számára. A befektetők még 2024-ben Donald Trump megválasztását követően egy klasszikus dollárerősödési ralit tapasztalhattak meg, amelyet elsősorban a gazdaságélénkítő intézkedésekkel kapcsolatos várakozások támogattak.
Nem különbözött ez sokban attól az időszaktól, amikor Donald Trump 2017-es beiktatását követően a dollár kezdetben erősödött az euróval szemben. Ez az erősödés akkor is főként a piacok várakozásainak volt köszönhető, melyek szerint az új adminisztráció gazdaságélénkítő intézkedései, -mint az adócsökkentések és a dereguláció-, növelik az amerikai gazdaság növekedési ütemét és vonzerejét a befektetők számára.
Ritkán élünk meg azonban olyan időszakot, amikor az elemzői konszenzus az év első negyedében máris teljes irányváltásra kényszerül. A 2025 február 5-én közölt Reuters elemzői konszenzus mediánja még az 1,03-as árfolyamot várta mind 3 és 6 hónapos időszakra.
Azonban amint az ismert, idén nagyon gyorsan előtérbe kerültek a vámok bevezetése és a kereskedelmi háborúk fokozódása miatti aggodalmak. Ezek már rövid távon az amerikai gazdaság növekedési kilátásait és a befektetői bizalmat is nagy mértékben rontották. Februártól egyre többet lehetett hallani azt a piaci véleményt is, hogy a republikánus adminisztráció a dollár gyengítésére törekszik majd és Donald Trump többször felhívta a Federal Reserve döntéshozói figyelmét arra, hogy a gazdaságnak –az amerikai elnök véleménye szerint- mielőbbi sürgős kamatcsökkentésekre lenne szüksége.
A dollár 2025 áprilisában hat hónapos mélypontra esett az euróval szemben, az elemzői vélemény pedig –reagálva a gazdaságpolitikára- hirtelen fordulni kényszerült.
További részletekről a Világgazdaság oldalán megjelent cikkünkben olvashatnak.