Reneszánszukat élik a tőzsdén kereskedett alapok

2025. március 27.

1743061289283

Kassay Szabolcs üzletágvezető kollégánk véleménye megjelent a Világgazdaság felületén. 

A jelenlegi turbulens világunkban mind a befektetők, mind a szolgáltatók igyekeznek felvenni a lépést a sokszor zavaros tőkepiacon, ugyanakkor a felkavarodottságnak törvényszerűleg forgalomnövelő és sokszor innovatív hatása is van. Ez különösen jól látszik az ETF-ek piacán, amely továbbra is a reneszánszát éli. A tőzsdén kereskedett befektetési alapok azért népszerűek a befektetők körében, mert kihasználhatják, hogy az alapkezelőkön keresztül különböző piacokhoz, eszközosztályokhoz, régiókhoz, szektorokhoz és stratégiákhoz nyújtanak széleskörű diverzifikációt, költséghatékonyak és a szabályozott kereskedés biztosítja a folyamatos árjegyzést, valamint a transzparens működést.

 Az európai, így a magyar befektetők számára alapvetően euróban elérhető, tőzsdén kereskedett befektetési alapok (ETF), a (fedezetlen) kötvények (ETN) és árupiaci termékek (ETC) kereskedési központja természetesen Frankfurt, amely a 2024-es évben is impulzív számokkal rukkolt elő, és továbbra is növekedési pályán van. Az 1.830 milliárd eurós kezelt vagyon 33,9 százalékos növekedést jelent, míg a 230,8 milliárd eurós kereskedési volumen 28 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Az esztendő végén 2.328 ETF, illetve 446 ETN és ETC volt elérhető, így ismét a Xetra volt ezen termékek legnagyobb tőzsdei kereskedési helyszíne Európában. Különösen szembetűnő a kiugrás a nem euróban (pl. amerikai dollárban, angol fontban) folytatott kereskedés 82,9 százalékos növekedése, amely 180 elérhető terméken keresztül 1,81 milliárd euróra nőtt. 

Az ETF-kibocsátók sem engedhetik meg maguknak, hogy a verseny okozta termékfejlesztést, az eddig le nem fedett piaci réseket és az új, befektetői célterületek betöltését megvilágító kérdésekre és igényekre, valamint a geopolitikai fejleményekre ne adjanak gyor és adekvát választ. 2024-ben is a slágertémákra fókuszáló ETF-ekre összpontosítottak a befektetők, a generatív MI-alkalmazások növekedési potenciálja és az ebből eredő félvezetők iránti kereslet miatt az e témákkal foglalkozó ETF-ek különösen népszerűek voltak. Ennek megfelelően az állomány 95,1 százalékkal, 10,7 milliárd euróra (2023: 5,5 milliárd euró), a kereskedési volumen pedig 177,2 százalékkal 4,55 milliárd euróra (2023: 1,64 milliárd euró) nőtt.

A védelmi vonatkozású ETF-ek még magasabb növekedési ütemet értek el. Miután az első védelmi ETF-eket 2023-ban bevezették a Xetrán, a kezelt vagyonuk az év végén elérte a 2,17 milliárd eurót (+ 1.652 százalék; 2023: 123,9 millió euró) 1,04 milliárd eurós kereskedési forgalom mellett (+ 1.263 százalék; 2023: 76,1 millió euró). A szektort most alapvetően a NATO-hoz kapcsolódó védelmi kiadásnövelés, illetve az orosz-ukrán háború okán nyújtott nyugati segítségnyújtás hajtja: a fegyver- és lőszerszállítások értelemszerűen friss forrásokat pumpálnak a vállalatoknak, serkentve ezzel egyrészt a termelést, másrészt pedig a kutatás-fejlesztést, amelyből nem csak ez a szektor, de például a technológiai ágazat is profitál. 
  
 
További részletekről a Világgazdaság oldalán megjelent cikkünkben olvashatnak.

Friss tartalmakért iratkozzon fel
a Prestige Financial Nézőpontra!

* A csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező