Mintha mi sem történt volna?
Bernáth János vezető befektetési tanácsadó kollégánk véleménye megjelent a Világgazdaság felületén.
Micsoda év, mondhatnánk, pedig még a feléig sem jutottunk el! Ha pedig az amerikai indexek mozgását Donald Trump elnökké választása óta megfigyeljük, még nagyobb volatilitást mutatott a részvénypiac. Ebből mégis keveset lát, aki a kiindulópontot és a jelenlegi állapotot hasonlítja össze.
Az S&P 500 index 2024. november 5-én 5 782 ponton zárt. Az év végére, 2024. december 31-ére 5 881 pontra emelkedett, gyakorlatilag zéró növekedéssel. Majd május 16-án az index 5 958 ponton zárt, ami mintegy szintén csak 1,3 százalékos ralit jelentett a 2025-ös év eleje óta. Összességében, 2024. november 5. és 2025. május 15. között az S&P 500 index 3 százalékos szolid teljesítménye azonban nagy hullámzást takar.
A Nasdaq Composite index 2025 tavaszán nagy visszaesést szenvedett el, de jelenleg az év eleje óta 2 százalék körüli növekedést mutat. A Nasdaq index kezdetben pozitívan reagált Donald Trump újraválasztására, majd az év eleji volatilitás és a technológiai szektor erős korrekciója után akár még meglepő is lehet az utóbbi hetekben mutatott felülteljesítése.
Az elmúlt időszak hektikus mozgásai mellett világosan kirajzolódott: azok a befektetők, akik eszközosztályok, régiók és szektorok mentén tudatosan építették fel portfóliójukat, nemcsak mérsékelni tudták a visszaesések hatását, de sok esetben stabil, reálhozamot meghaladó eredményt értek el.
A jól allokált portfóliók így nem csupán túléltek, hanem teljesítettek is – miközben a piac egy része a politikai fordulatokra és a makrogazdasági ingadozásokra adott (időnként szerintem) túlzott reakciókkal volt elfoglalva.
Különösen igaz ez akkor, ha a diverzifikáció nemcsak szektorális, hanem egyedi részvényszinten is megvalósult: pl. a technológiai szegmensből a Netflix vagy a Broadcom vagy az európai pénzügyi szektort képviselő ABN Amro, Societe General vagy BNP Paribas stabil eredményeivel hozzájárulhatott a portfóliók felülteljesítéséhez.
Emellett a klasszikus menekülőeszközök, mint pl. a rövid futamidejű kötvények vagy az arany, szintén fontos szerepet játszottak a portfóliók stabilizálásában. 2025 első felében az arany ára új csúcsokat döntött, ami tovább erősítette a kockázatkezelési szempontból is jól felépített stratégiák értékét. Ezek az eszközök jól példázzák, hogy a tudatosan kiválasztott, globálisan pozicionált elemek hogyan válhatnak kulcstényezővé egy volatilis évben.
További részletekről a Világgazdaság oldalán megjelent cikkünkben olvashatnak.