Miért kockázatos az amerikai kötvénypiac?
Még ha sokszor száraz olvasmánynak is tűnik, de érdemes figyelni az amerikai kötvénypiaci kereslet és a kínálat alakulását. Ahogy a régi bányákban az oxigénhiányra érzékeny kanárik jelezték, ha elfogy a levegő, az aktuális tőkepiaci helyzetben most ez az egyik legjobb előrejelző indikátor.
A kérdés, ami felmerül az elemzőben, hogy vajon meddig tarthat az adatvezérelt Mikulás-várás? Mi történik, ha 2024-ben a kötvénypiaci kereslet-kínálati egyensúly ismét megborul? A veszélyek előrejelzésére most egy kanáriraj is kevés lenne:
- A jövő évre a Goldman Sachs további 60%-os nettó kötvénykínálati emelkedésre számít az Egyesült Államokban.
• Ha változnak a piaci feltételek, a basis trade néven ismert pozíciónyitási stratégia tovább emelheti az amerikai hozamokat.
• A kereskedők esetleg más konstrukciókkal is fogadhatnak a kötvénypiaci hozamok emelkedésére, ezzel gyengülési spirált okozva az amerikai állampapírpiacon.
• Ugyanígy kockázatot jelent a piac számára a QT program 2024-es üteme vagy egy esetleges második inflációs hullám megérkezése.
A válaszadás tehát nem könnyű. A közgazdászok gyakran használják a „ceteris paribus” módszerét az ilyen esetekben. Ha minden más tényező változatlan maradna és csak a kötvénypiaci kínálat 2024-es alakulását vennénk figyelembe, akkor a most látott részvény és kötvénypiaci rali nagyon rövid életű lenne és újra a kora-őszi amerikai hozamelkedési pánikot kellene átélnünk. Részvények zuhanórepülésben, erősödő dollár, egy környezet, ahol nem jelent menedéket az arany és long pozícióval nehéz portfolióhozamot elérni- ez várna ránk.
De a tőzsdén nincs ceteris paribus, -ez a szép benne-, így az egymással összefüggő bemeneti tényezők is változni fognak.
A részletekről a Forbes oldalán megjelent cikkünkben olvashatnak.