Még mindig lehet erő az amerikai piacban
A választási izgalmak közben alig volt korrekció a vezető amerikai indexekben. Azóta pedig a várható kamatcsökkentések, szabályozási lazítások és más gazdaságélénkítő intézkedések lázában élnek a befektetők és az alapkezelők. A tőzsde előre áraz, sok évtizedes megfigyelés ez.
Donald Trump megválasztott elnök január 20-i elnöki beiktatásától még messze vagyunk, mindamellett a kampányígéretek és a megvalósult intézkedések között a 2016-os ciklusban is nagy volt a különbség. Mégis az elemzőházak sorra emelik meg célárfolyamaikat az idei és következő éves amerikai indexteljesítményekre vonatkozóan, bár az előrejelzések nem megbízható mutatói a jövőbeni teljesítménynek.
Ugyanakkor december végéig várhatóan aktívak lesznek a részvénytársaságok is visszavásárlásaikkal. Ezek a programok a piaci konszenzusos számítások szerint heti 25-50 milliárd dollár értékben támasztják majd a piacot. Minden kisebb visszaesést az UBS elemzőház előrejelzése szerint havi 150-200 milliárd dolláros automatizált kereskedési hullám használhat ki vételre. Az év végi ralit a szokásos szezonalitás is támogatja, hiszen az S&P500 negyedik negyedéves teljesítménye általában pozitív, ha az első három negyedévben emelkedett a piac.
Ilyenkor különösen jellemző a novemberi felülteljesítés, mivel az éves eredményt az intézményi kereskedők hedge pozíciók nyitásával védik. Ennyi információból nem lehet kiegyensúlyozott képet kapni, de a piaci szereplők konszenzusa most ezt mondja: „lehet, hogy a előbb vagy utóbb már csillapodik a hurráoptimizmus és majd eljöhet a korrekció ideje, de most több tényező is arra utal, hogy idénre eldőlhetett az amerikai részvénypiac sorsa”.
További részletekről a Világgazdaság oldalán megjelent cikkünkben olvashatnak.