Legyünk óvatosak az európai részvénypiacon
Kiss Mónika vezető stratégiai tanácsadó kollégánk véleménye megjelent a Világgazdaság felületén.
Júniusban a német ipari termelés volumene 8,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Augusztus elején azt tudtuk meg, hogy a felmérések 2016-os kezdete óta a legmagasabbra emelkedett a német cégcsődök száma júliusban a hallei IWH gazdaságkutató intézet szerint. A növekedés az előző hónaphoz képest 20 százalékos, az előző év júliusához képest 37 százalékos volt.
A fent leírt tendenciák még akkor is aggodalomra adnak okot, ha a piac szeptemberre egy újabb és az év végéig tovább 1-2 kamatcsökkentést vár az Európai Központi Banktól. Közben ugyanis épp Németországban a szakszervezetek a 2000-es évek óta nem látott reálbéremelkedésről számolnak be. A WSI (Wirtschafts- und Sozialwissenschaftliche Institut) előrejelzése szerint a január és június között kötött megállapodások alapján 2024-re várhatóan 5,6 százalékkal nőhetek a bérek Németországban, amely bőven meghaladja a jegybank 2 százalékos inflációs célját. Az EKB közlése szerint ez önmagában nem ad okot aggodalomra, hiszen az elmúlt évek elmaradt bérnövekményét sok szektorban még csak most pótolják.
Bár a tőkepiacokon most a befektetők inkább a tőkeáramlásból fakadó következményekre figyelnek és az amerikai választási év optimizmusában élnek, az európai indexteljesítmény –néhány jobb negyedév után- ismét kezd elszakadni az amerikai versenytársaktól. Ez és a fent vázolt makrogazdasági kép inkább óvatosságra ad okot, még a kamatcsökkentési optimizmus mellett is az európai részvénypiacon.
További részletekről a Világgazdaság oldalán megjelent cikkünkben olvashatnak.