Áttekinti a kereteket a japán jegybank

2023. május 10.

VG v28

Kiss Mónika vezető stratégiai tanácsadó kollégánk véleménye megjelent a Világgazdaság felületén:

Viszonylag ritkán tekintünk rá a japán makrogazdaságra és kötvénypiacra, mivel a vasszigorral tartott hozamgörbe-kontroll mellett kevés a befektetési lehetőség és még kevesebb a hozam. A múlt hónapban azonban a Bank of Japan kamatdöntő ülésén közölték, hogy lassan, de megváltoznak majd a monetáris politikai kondíciók, sőt, maga a keretrendszer is.

Bár a testület a várakozásoknak megfelelően nem módosította -0,1 százalékos, újonnan elhelyezett betétekre vonatkozó kamatszintet, de közölték, hogy „röpke” mintegy másfél év alatt új alapokra helyezik majd a japán monetáris politikát. Ami számunkra nagyon hosszú idő, az Japánban megszokott, bár a hír közlése után gyengülni kezdett a jen árfolyama, mert a piaci szereplők ennél azért gyorsabb és határozottabb iránymutatásra számítottak.

A japán jegybank kifejezetten nehéz helyzetben van. A világ jegybankjai már az inflációt igyekeznek leküzdeni egy gyorsabb növekedési fázis után. Japánban azonban egyrészt a lefelé mutató inflációs kockázatok még mindig fenn állnak, miközben a 3 százalék körüli inflációs nyomás máris komoly terhet jelent a lakosságnak és a gazdaság számára is. Bár a stagflációs időszak, amely 1998-ban kezdődött, talán már végleg lezártnak tekinthető, de vannak még kételyek.  Tavaly elsősorban az importárak okozták az áremelkedést, de a háztartások költéseiben és a bérekben nem látszik az emelkedés. A munkanélküliségi ráta is növekszik, tehát az elkölthető jövedelemmel kapcsolatos várakozások romlanak. Mindehhez egy alacsony hosszú távú növekedési ráta kapcsolódik, kiugróan magas eladósodottság mellett.

A világ és Japán gazdasági ciklusai tehát jelentősen elcsúsznak egymástól. Most, hogy a kamatemelési hullám néhány negyedéven belül véget érhet a fejlett nyugati országokban, lehetőség nyílhat arra, hogy a japán monetáris és fiskális politika némileg harmonizáltabban működjön.

További részletek a VG online felületén olvashatóak.

 

https://www.vg.hu/penz-es-tokepiac/2023/05/a-japan-valtozasok-a-nyugati-reszvenypiacokra-is-hatassal-lehetnek

 

Forrás: Prestige

Friss tartalmakért iratkozzon fel
a Prestige Financial Nézőpontra!

* A csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező