A sok éve emelkedő piac csapdái
Lóth István vezető befektetési tanácsadó kollégánk véleménye megjelent a Világgazdaság felületén.
Az elmúlt években tapasztalt emelkedő piaci trendek megerősítették a befektetők azon hitét, hogy ezek a folyamatok a jövőben is fennmaradnak. Ennek eredményeként sokan hajlamosak figyelmen kívül hagyni a visszaesés, vagy a korrekció lehetőségét, ami komoly kockázatokat rejt magában. Gyakori eset, hogy a korábban defenzív stratégiával rendelkező befektető a közelmúlt trendje miatt a kockázatos eszközök felé fordul. Korábban a részvénypiacot vagy akár a kripto eszközöket még elméletben is kizáró befektetők egyre gyakrabban keresnek meg ilyen igénnyel.
Ilyenkor el kell, hogy mondjam: az ilyen környezetben a piaci szereplők gyakran alulértékelik a piaci volatilitás jelentőségét, és túlzottan kockázatos stratégiákat választanak. Ezért különösen fontos a múltbéli adatok és trendek alapos értékelése, valamint annak megértése, hogy a piaci viselkedés nem lineáris. Nem húzhatunk vonalzóval egy felfelé tartó trendet a grafikonokra, még ha az elmúlt évtized erre is hajlamosítana.
Mi az oka ennek az észlelési hibának? Az emberi elmét komplex mechanizmusok irányítják, amelyek számtalan tényezőt értékelnek egyszerre. Amikor pénzügyi döntésekről van szó, ezek a bonyolult folyamatok mégis gyakran durva leegyszerűsítések áldozataivá válnak. Ezt a jelenséget nevezzük kognitív torzításnak, amely az emberi gondolkodás rendszeres hibáit jelenti. A pénzügyi világban ezek a torzítások számtalan rossz döntéshez vezethetnek, kihatva a befektetési stratégiákra, és mentális, valamint anyagi veszteségeket eredményezhetnek.
A kognitív torzítások elkerülhetetlen részei az emberi gondolkodásnak, azonban ezeknek a felismerése és kezelése jelentősen növelheti a befektetési döntések hatékonyságát.
További részletekről a Világgazdaság oldalán megjelent cikkünkben olvashatnak.