UniCredit: „A Commerzbank felvásárlása Európának is jó”

2024. szeptember 18.

16150583259 d75ed553e6 c

                                                                      Forrás: Flickr

Az UniCredit 9%-os részesedést szerzett a Commerzbankban, így ezzel a legnagyobb tulajdonos lett a bankban a német kormány után. A meglehetősen váratlan lépés a Commerzbank részvényeinek 7%-os ugrását eredményezte, azaz a befektetők pozitívan értkelték a hírt. Az ügy pikantériája nem csak az, hogy az akvizíciót nem mindenki nézte jó szemmel Berlinben, hiszen a hatóságokat is váratlanul érte a hír, hanem az is, hogy az Európai Központi Banknál kedvező volt a fogadtatás, és 2019-ben éppen az a Deutsche Bank tárgyalt rövid ideig 2019-ben az egyesülésről, amely most nem szívleli az olaszok lépését, és további lépéseket fontol meg.

Emlékezetes, hogy a 2008-as pénzügyi összeomlás után a német államnak kellett megmentenie néhány bankot, köztük azt a Commerzbankot is, amely az egyik nagy hitelezője az ország úgynevezett Mittelstand-jának, a középvállalatoknak, amelyek a német gazdaság gerincét képezik. Az köztudomású volt, hogy a német állam el akarja adni a részesedését, és 4,5%-nyi tulajdonrész értékesítésének lebonyolítására a JPMorgant, illetve a Goldman Sachsot kérte fel múlt kedden. Másnap hajnalban jött a meglepetés, hogy ez a részvénycsomag nemcsak hogy egy vevőhöz, az UniCredithez került, de ezen kívül még egyszer ennyi részvényt vásároltak nyílt piacon.

A német kormányzat igyekszik semlegesnek mutatkozni, mondván, hogy a bankok döntik el, hogy mit akarnak, ugyanakkor rögzítik azt is, hogy figyelembe kell venniük a Commerzbank kívánságait is, hiszen az jól látszik, hogy erős az ellenállás mind a munkavállalók, mind a szakszervezet részéről. Munkahelyek elvesztésétől tartva Frank Werneke, szakszervezeti elnök fel is szólította a német kormányt, hogy hagyjon fel a bank részvényeinek értékesítésével, hogy ezzel megakadályozzák a felvásárlást.

Az Európai Központi Bank szerepe is megnőhet, hiszen amennyiben 10%-nál nagyobb tulajdoni hányadot szeretne az UniCredit, ahhoz már EKB-jóváhagyás szükséges. Joachim Nagel, a Bundesbank vezetője a német rádiónak adott interjújában azt mondta, a legfontosabb az, hogy az üzleti modellek kiegészítsék egymást, és az így létrejövő bank versenyképes legyen. "A felügyeleti hatóságok is nagyon alaposan megvizsgálják ezt" - mondta Nagel. Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke csütörtökön azt mondta újságíróknak: "Sokan remélték a határokon átnyúló egyesüléseket, ezért nagyon érdekes lesz látni, hogy ez a folyamat hogyan bontakozik ki a következő hetekben.”

 Andrea Orcel, az UniCredit vezérigazgatója optimistán, ugyanakkor visszafogottan igyekezett nyilatkozni: "Jelenleg csak részvényesek vagyunk. A két bank egyesülése azonban minden érdekelt fél számára jelentős hozzáadott értéket eredményezhet" - mondta a Handelsblatt újságnak. "Most már befektetők vagyunk, és konstruktívan elkötelezhetjük magunkat a kérdésben, hogy mindannyian szeretnénk-e valami többet létrehozni, mint azt az értéket, amelyet a Commerzbank önállóan tud teremteni" - mondta Orcel a Bloomberg televíziónak. Azt is mondta, hogy "minden érdekelt féllel kapcsolatba lép, és megvizsgálja, hogy van-e alapja a kombinációnak", és jelezte érdeklődését a német bank állami részesedésének további megvásárlása iránt, ha az eladásra kerülne. "Azt hiszem, a végső cél az, amiről mindenki beszél: Európának erősebb bankokra van szüksége. Európának határokon átnyúló (bankokra) van szüksége, hogy egy olyan gazdasági blokk legyünk, amely meg tudja tartani magát az Egyesült Államokkal és Kínával szemben" - mondta Orcel.

                                  unnamed                                              
                                     A Commerzbank napos grafikonja; Forrás:  Marketscreener

Forrás:

Investing

A jelen írásban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak! A jelen írásban foglaltak célja kizárólag tájékoztató jellegű információk közlése a befektetőkkel. A jelen írásban megjelenített instrumentumok múltbeli teljesítményei nem tekinthetőek sem garanciának, sem megbízható mutatóknak a jövőbeli eredmények vonatkozásában. A jelen írásban  foglaltakat a PFN Prestige Financial Zrt. (székhely: 1024 Budapest Ady Endre utca 19/A 2. emelet; cégjegyzékszám:  09-10-000536), az Erste Befektetési Zrt. (tevékenységi engedélyének száma: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002, tőzsdetagság: Bét Zrt.) közvetítőjeként készítette.

Friss tartalmakért iratkozzon fel
a Prestige Financial Nézőpontra!

* A csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező