Célkeresztben a védelmi szektor
„Keiler” ,német aknamentesítő tank; Forrás: Wikimedia
Új régióspecifikus szektor-ETF jelent meg a hónap elején a Frankfurti tőzsdén, amely hiánypótló módon a védelmi szektorban érintett európai vállalatok diverzifikált kosarát kínálja a befektetőknek. A WisdomTree Europe Defence UCITS ETF – EUR Acc piacra dobását az alapkezelő azzal indokolja, hogy az európai védelmi ipar paradigmaváltáson megy keresztül.
A WisdomTree emlékeztet, hogy az európai védelmi ipari stratégia (EDIS) Európa eddigi legambiciózusabb kísérlete védelmi képességeinek átalakítására. A stratégia célja az európai védelmi szektor egységesítése és megerősítése a közös beszerzések, az innováció és a tagállamok közötti együttműködés előtérbe helyezésével. Fókuszban van, hogy 2030-ra az EU védelmi beszerzéseinek legalább 50%-ának európai gyártóktól kell származnia, ami 2035-re 60%-ra emelkedik. Ez elengedhetetlen a nem uniós beszállítóktól, különösen az Egyesült Államoktól való függés csökkentése érdekében.
Érdekes az ETF súlyozása, amely a szabadon hozzáférhető piaci kapitalizációval történik, amelyet egy kitettségi pontszámmal korrigálnak. Ez azt jelenti, hogy a magasabb védelmi bevételekkel rendelkező vállalatok nagyobb súlyt kapnak, így jobb befektetési eszközt jelentenek az európai védelmi trend számára, mint a piaci kapitalizációval súlyozott indexek. Az 50%-nál több védelmi tevékenységet folytató vállalatok 12,5%-ban, míg az összes többi értékpapír esetében 7,5%-ban vannak korlátozva felső határként.
A WisdomTree kikötötte, hogy kazettás lőszereket, gyalogsági aknákat, valamint biológiai és vegyi fegyvereket gyártó vállalatok nem kerülhetnek be az alapba, és ugyanez vonatkozik azokra a cégekre is, amelyek megsértik az általánosan elismert nemzetközi normákat és szabványokat.
Az ETF 10 legnagyobb pozíciója; Forrás: WisdomTree
A március 4-én kibocsátott ETF kezelt állománya 03.25-én 532 millió euró volt, érdemi teljesítményt pedig természetesen az ETF újdonsága miatt nem lehet kimutatni. Maga a WisdomTree is felhívja a figyelmet arra a kockázatra, hogy bár az ETF-et az európai védelmi témában nagymértékben kitett cégek kiválasztására hozták létre, nincs garancia arra, hogy ez a cél megvalósul. A részvényekbe történő befektetés eleve nagy volatilitást mutathat, és hosszabb távú befektetésnek kell tekinteni.
Forrás:
A jelen összefoglalóban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak! A jelen írásban foglaltak célja kizárólag tájékoztató jellegű információk közlése a befektetőkkel. A jelen írásban megjelenített instrumentumok múltbeli teljesítményei nem tekinthetőek sem garanciának, sem megbízható mutatóknak a jövőbeli eredmények vonatkozásában. A jelen írásban foglaltakat a PFN Prestige Financial Zrt. (székhely: 1024 Budapest Ady Endre utca 19/A 2. emelet; cégjegyzékszám: 09-10-000536), az Erste Befektetési Zrt. (tevékenységi engedélyének száma: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002, tőzsdetagság: Bét Zrt.) közvetítőjeként készítette.