Babérkoszorú helyett bilincs
A német fizetési szolgáltató vállalat, a Wirecard csődvédelmet kért a müncheni bíróságon. Csupán egy hét kellett a korábban 28 milliárd euró kapitalizációjú, DAX komponens cégnek, hogy értékének 98%-át elveszítve, végül bevallja fizetésképtelenségét.
Példátlan méretű csalás gyanúja bontakozott ki a világ előtt, ahogy nyilvánosságra került, hogy vélhetően soha nem létezett a vállalat 1.9 milliárd eurónyi vagyona. Az 1999-ben alapított cég könyveit olyan könyvelők vizsgálták mint az Ernst&Young és működését a német pénzügyi felügyelet, a Bafin ellenőrizte. Különösen ez utóbbi szervezet számára kínos az ügy, hiszen a német bankrendszer szívesen tünteti fel magát a stabilitás és a kiszámíthatóság etalonjaként.
A vádak szerint a Wirecard mégis megoldotta, hogy senkinek ne szúrjon szemet ez az irdatlan mértékű, nem létező letét. A Wirecard hitelezői már a veszteségeik leírásán gondolkodnak. A vélhetően becsapott és félrevezetett partnereinek listája jelentős és olyan neveket is tartalmaz, mint a Commerzbank, az ABN Amro vagy az ING. A Blackrock és a Vanguard közel 3-3%-ot birtokoltak a cég részvényeiből, ami azt jelenti, hogy nekik akár 600-600 millió euró veszteségük is keletkezhetett az elmúlt időszak árfolyamesése miatt.
A jelek szerint legnagyobbakat sem kímélte az eddig legnagyobb fintech botrány. A Wirecard esete is jól bizonyítja, hogy a megfelelő diverzifikáció elengedhetetlen egy portfólió tekintetében.